AFD51-12-10PW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD51-12-10PW
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
10
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
2.3kV
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Current Rating :
7.5A
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
W
Shell Material :
Aluminum
Published :
Body Material :
Aluminium
Datasheets
AFD51-12-10PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock