AFD50-24-61SY
Mfr.Part #
AFD50-24-61SY
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
61
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Nickel
Total Number of Contacts :
61
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Published :
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
Y
DIN Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AFD50-24-61SY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock