AFD50-24-61SX
Mfr.Part #
AFD50-24-61SX
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
2.3kV
Filter Feature :
No
Unknown
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
X
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
FEMALE
Color :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
61
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Plastic
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
MIL-DTL-26482
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
AFD50-24-61SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock