AFD50-24-61SN
Mfr.Part #
AFD50-24-61SN
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
61
Voltage - Rated :
2.3kV
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Flanges, Panel
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
Plastic
Housing Color :
Gold
Plating :
Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Environment Resistant
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Contact Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Aluminium
Datasheets
AFD50-24-61SN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD