AFD50-24-61PY-6141
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-24-61PY-6141
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
Receptacle
Contact Size :
20
Orientation :
Y
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
61
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Published :
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
61
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-24-61PY-6141 Overview
AFD50-24-61PY-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-24-61PY-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-24-61PY-6141 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT