AFD50-24-61PY-6139
Mfr.Part #
AFD50-24-61PY-6139
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Flanges, Panel
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Orientation :
Y
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
61
Insert Material :
Plastic
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Size :
20
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-24-61PY-6139 Overview
AFD50-24-61PY-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-24-61PY-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-24-61PY-6139 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT