AFD50-24-31SY
Mfr.Part #
AFD50-24-31SY
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
31
Applications :
Aviation, Automotive, Military
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
Y
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
13A
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage - Rated :
2.3kV
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Plastic
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
AFD50-24-31SY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock