AFD50-24-31SX
Mfr.Part #
AFD50-24-31SX
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
X
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Bulk
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Mounting Feature :
Flange
Published :
Current Rating :
13A
Number of Positions :
31
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
AFD50-24-31SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock