AFD50-24-31SW
Mfr.Part #
AFD50-24-31SW
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
Current Rating :
13A
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Color :
Silver
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
31
Gender :
Receptacle
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
W
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
AFD50-24-31SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock