AFD50-22-41PN
Mfr.Part #
AFD50-22-41PN
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Current Rating :
13A
Color :
Silver
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Published :
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Empty Shell :
Number of Positions :
41
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
41
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Contact Gender :
Male
Datasheets
AFD50-22-41PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock