AFD50-22-12SN
Mfr.Part #
AFD50-22-12SN
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
12
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
12
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Bulk
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Plastic
HTS Code :
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
23A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Nickel
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Datasheets
AFD50-22-12SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock