AFD50-22-12PN
Mfr.Part #
AFD50-22-12PN
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482
HTS Code :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
12
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Filter Feature :
No
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
12
MIL Conformance :
yes
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
23A
Mixed Contacts :
Datasheets
AFD50-22-12PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock