AFD50-20-41SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-20-41SY
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
20
Current Rating :
7.5A
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Number of Positions :
41
Plating :
Nickel
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Silver
Voltage - Rated :
2.3kV
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Termination :
Crimp
Orientation :
Y
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
AFD50-20-41SY
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD