AFD50-20-41SX
Mfr.Part #
AFD50-20-41SX
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Plastic
Voltage - Rated :
2.3kV
Ingress Protection :
Nickel
Shell Finish :
Nickel
Contact Plating :
Flanges, Panel
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
7.5A
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
X
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
Number of Positions :
41
Contact Shape :
Circular
Datasheets
AFD50-20-41SX
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD