AFD50-20-41SN
Mfr.Part #
AFD50-20-41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
41
Orientation :
N (Normal)
Nickel
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Voltage - Rated :
2.3kV
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
AFD50-20-41SN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD