AFD50-20-39SW
Mfr.Part #
AFD50-20-39SW
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Applications :
Aviation, Automotive, Military
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
39
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
W
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
39
Voltage - Rated :
2.3kV
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Gender :
FEMALE
Insert Material :
Plastic
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Current Rating :
13A
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
AFD50-20-39SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock