AFD50-20-39PY
Mfr.Part #
AFD50-20-39PY
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Aluminium
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
Y
Shielding :
Unshielded
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
39
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
39
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AFD50-20-39PY
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD