AFD50-20-39PY-6117-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-20-39PY-6117-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Plating - Body :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Voltage - Rated :
2.3kV
Fastening Type :
Bayonet
Housing Color :
Olive Drab
Material Flammability Rating :
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
39
Published :
Shell Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Contact Gender :
Male
Contact Shape :
Circular
Includes :
Contact Size :
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
REACH SVHC :
Unknown
Features :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
39
Plating :
Nickel
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Orientation :
Y
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Shielding :
Unshielded
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Bayonet Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-20-39PY-6117-LC Overview
AFD50-20-39PY-6117-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-20-39PY-6117-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD50-20-39PY-6117-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT