AFD50-20-39PY-6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-20-39PY-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet
Material Flammability Rating :
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
39
Current Rating :
7.5A
Includes :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Features :
Published :
Contact Size :
Orientation :
Y
Shell Finish :
Cadmium
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Number of Contacts :
39
Voltage - Rated :
2.3kV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Nickel
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminium
Body Material :
Aluminium
Plating - Body :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Gender :
Receptacle
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Bayonet Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD