AFD50-20-39PX
Mfr.Part #
AFD50-20-39PX
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
39
Orientation :
X
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Plastic
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Gender :
Male
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Voltage - Rated :
2.3kV
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
39
Environment Resistant
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Bayonet Lock
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Mounting Feature :
Flange
Flanges, Panel
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
AFD50-20-39PX
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD