AFD50-20-39PW
Mfr.Part #
AFD50-20-39PW
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
39
Orientation :
W
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Contact Size :
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
39
Ingress Protection :
Voltage - Rated :
2.3kV
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Datasheets
AFD50-20-39PW
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD