AFD50-20-39PW-6117
Mfr.Part #
AFD50-20-39PW-6117
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Contact Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-55°C
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Voltage - Rated :
2.3kV
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Connector Type :
Circular, Receptacle
Current Rating :
13A
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
39
Shell Size :
20
REACH SVHC :
Unknown
Max Operating Temperature :
200°C