AFD50-20-16PY-6139
Mfr.Part #
AFD50-20-16PY-6139
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Fastening Type :
Bayonet
Features :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Voltage - Rated :
2.3kV
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Includes :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Shell Size, MIL :
Unknown
Contact Size :
Plating :
Nickel
Orientation :
Y
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Plating - Body :
Cadmium
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Gold
Shell Size - Insert :
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Bayonet Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-20-16PY-6139 Overview
AFD50-20-16PY-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-20-16PY-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD50-20-16PY-6139 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT