AFD50-20-16PY-6117-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-20-16PY-6117-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Material :
Aluminium
Number of Contacts :
16
Current Rating :
7.5A
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Packaging :
Bulk
Plating :
Nickel
Published :
Number of Positions :
16
Gender :
Receptacle
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Plating - Body :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 16 Positions Bulk Bayonet
AFD50-20-16PY-6117-LC Overview
AFD50-20-16PY-6117-LC Features
AFD50-20-16PY-6117-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD50-20-16PY-6117-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT