AFD50-20-16PX
Mfr.Part #
AFD50-20-16PX
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Electroless Nickel
Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
Housing Color :
Silver
Voltage - Rated :
2.3kV
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Flange
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
7.5A
Orientation :
X
Flanges, Panel
Datasheets
AFD50-20-16PX
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD