AFD50-16-26PY-LC
Mfr.Part #
AFD50-16-26PY-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Termination :
Flanges, Panel
Voltage - Rated :
2.3kV
Plating :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
26
Fastening Type :
Bayonet Lock
Type :
For Male Pins
Orientation :
Y
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Note :
Contacts Not Included
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AFD50-16-26PY-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-16-26PY-LC Overview
AFD50-16-26PY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-16-26PY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-16-26PY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT