AFD50-16-26PY
Mfr.Part #
AFD50-16-26PY
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating :
7.5A
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20
Orientation :
Y
Operating Temperature :
-55°C~200°C
For Male Pins
Datasheets
AFD50-16-26PY
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD