AFD50-16-26PY-6139
Mfr.Part #
AFD50-16-26PY-6139
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
1 (Unlimited)
Contact Material :
Copper
Contact Size :
20
Voltage - Rated :
2.3kV
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Contacts :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
7.5A
Orientation :
Y
Bulk
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Non-RoHS Compliant
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-16-26PY-6139 Overview
AFD50-16-26PY-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-16-26PY-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-16-26PY-6139 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT