AFD50-16-26PW
Mfr.Part #
AFD50-16-26PW
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
not_compliant
26
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Color :
Silver
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
W
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
Voltage - Rated :
2.3kV
IEC Conformance :
Datasheets
AFD50-16-26PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock