AFD50-16-26PN
Mfr.Part #
AFD50-16-26PN
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
26
Backshell Type :
Solid
Environment Resistant
Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
HTS Code :
Number of Positions :
26
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
AFD50-16-26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock