AFD50-14-19PY-6117
Mfr.Part #
AFD50-14-19PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Flanges, Panel
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
Y
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Published :
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock