AFD50-14-18PZ
Mfr.Part #
AFD50-14-18PZ
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
18
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Aviation, Automotive, Military
DIN Conformance :
No
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-55°C~200°C
COPPER ALLOY
HTS Code :
Orientation :
Z
Bulk
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Empty Shell :
Number of Positions :
18
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Datasheets
AFD50-14-18PZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Z Bayonet Lock