AFD50-14-18PY-6117
Mfr.Part #
AFD50-14-18PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Total Number of Contacts :
18
Shell Size - Insert :
14-18
Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
18
Orientation :
Y
Current Rating :
7.5A
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
2008
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Bayonet Lock
Backshell Type :
Solid
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock