AFD50-14-18PW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-14-18PW
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
W
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
18
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
AFD50-14-18PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock