AFD50-12-10SY
Mfr.Part #
AFD50-12-10SY
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
10
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
FEMALE
Contact Size :
20
Number of Contacts :
10
Gender :
Receptacle
Plating :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Bulk
Type :
For Female Sockets
Voltage - Rated :
2.3kV
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Orientation :
Y
Current Rating :
7.5A
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
AFD50-12-10SY
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD