AFD50-12-10PY-LC
Mfr.Part #
AFD50-12-10PY-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 10POS PNL MT
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
7.5A
Orientation :
Y
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
Male
Gold
Datasheets
AFD50-12-10PY-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-12-10PY-LC Overview
AFD50-12-10PY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-12-10PY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-12-10PY-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT