AFD50-12-10PY
Mfr.Part #
AFD50-12-10PY
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Orientation :
Y
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Voltage - Rated :
2.3kV
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Plating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
10
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Current Rating :
7.5A
Published :
Shielding :
Unshielded
Plating :
Nickel
Datasheets
AFD50-12-10PY
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD