AFD50-12-10PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-12-10PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
10
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Voltage - Rated :
2.3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
N (Normal)
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Current Rating :
7.5A
Published :
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
10
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
AFD50-12-10PN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD