AFC10.7MC35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFC10.7MC35
Manufacturer
Abracon
Description
10.7 MHZ CERAMIC FILTER
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Ceramic Filters
Width :
4mm
Center or Cutoff Frequency (fo/fc) :
10.7MHz
Operating Temperature (Max) :
85°C
Filter Type :
CERAMIC BPF
Insertion Loss (Max) :
3.5 dB
Series :
Length :
7mm
Physical Dimension :
L7.0XB4.0XH7.0 (mm)/L0.276XB0.157XH0.276 (inch)
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Input/Output Impedance :
330Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Product Status :
Obsolete
Package :
Bulk
Mounting Type :
THROUGH HOLE MOUNT
Height :
7mm