AF2010JK-0712KL
Mfr.Part #
AF2010JK-0712KL
Description
RES SMD 12K OHM 5% 3/4W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Series :
AF
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Resistance :
12kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
750mW
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
AF2010JK-0712KL
YAGEO AF2010JK-0712KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 12kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C