AF0805FR-072M21L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0805FR-072M21L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
2.21MOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
33 Weeks
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
609.6μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
AF
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
AF0805FR-072M21L
YAGEO AF0805FR-072M21L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 2.21MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C