AF0805FR-072K7L
Mfr.Part #
AF0805FR-072K7L
Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
AF
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2011
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.7kohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Datasheets
AF0805FR-072K7L
YAGEO AF0805FR-072K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 2.7kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C