AF0603DR-07226RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0603DR-07226RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
AF
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
226Ohm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
AF0603DR-07226RL
YAGEO AF0603DR-07226RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 226Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C