AF0402FR-07316KL
Mfr.Part #
AF0402FR-07316KL
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES SMD 316K OHM 1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
AF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Height :
381μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
316kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
AF0402FR-07316KL
YAGEO AF0402FR-07316KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 316kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C