AF0201JR-07300KL
Mfr.Part #
AF0201JR-07300KL
Description
RES SMD 300K OHM 5% 1/20W 0201
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
300kOhm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Max Power Dissipation :
50mW
Datasheets
AF0201JR-07300KL
YAGEO AF0201JR-07300KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 300kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C