AEQ20B48-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEQ20B48-L
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 240W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Approval Agency :
UL, TUV
Warm-up Time :
0.00025 s
Output Voltage :
12V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Number of Functions :
1
Output Current :
20A
Voltage - Input (Max) :
75V
Packaging :
Bulk
Trim/Adjustable Output :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage-Nom :
48V
Number of Terminations :
8
Published :
Number of Pins :
8
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Max Power Dissipation :
240W
Pin Count :
Terminal Form :
PIN/PEG
Height :
10.922mm
Output Power :
240W
Applications :
ITE (Commercial)
Radiation Hardening :
No
Type :
Isolated Module
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Current :
20A
Voltage - Input (Min) :
36V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Isolation :
Isolated
Efficiency :
93%
Voltage - Isolation :
2.25kV
ECCN Code :
EAR99
Current - Output 1 :
20A
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
Dual
Depth :
36.8mm
Series :
AEQ20 (240W)
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.43 H 58.4mmx36.8mmx10.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C