AEL15US36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEL15US36
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 15W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Min Input Voltage :
90V
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Efficiency :
Level IV
Current - Output (Max) :
420mA
Voltage - Output :
36V
Series :
AEL15 (15W)
Max Output Power :
15W
Width :
38.1mm
Input Connector :
IEC 320-C14
Current - Output 1 :
420mA
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Lead Length :
1.22m
Output Current :
420mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Positive Center
Applications :
ITE (Commercial)
Power Rating :
15W
Max Power Dissipation :
15W
Output Power :
15W
Nominal Output Voltage :
36V
Form :
Desktop (Class I)
Voltage - Input :
90V~264VAC
Max Input Voltage (AC) :
264V
Connector Type :
PLUG
Mount :
Desktop
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarity :
Positive
Min Operating Temperature :
-20°C
Number of Outputs :
1
Weight :
0.364lb 165.11g
No Load Power Consumption :
500mW Max
Operating Temperature :
-20°C~60°C
Min Input Voltage (AC) :
90V
Voltage - Output 1 :
36V
Power (Watts) :
15W
Max Input Voltage :
264V
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
60°C
Cord Length :
48 1.22m
Published :
Length :
90.932mm
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
3.58Lx1.50W x 1.42 H 91.0mmx38.0mmx36.0mm
Height :
36.068mm
Max Output Current :
420mA
Approval Agency :
CB, TUV, UL
Frequency :
63Hz