AEJ11012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEJ11012
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 100A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact (DC) Max Rating R Load :
100A@100VDC
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Height :
34mm
Relay Action :
Momentary
Switching Voltage :
100VDC - Nom
Coil Voltage :
12VDC
Must Operate Voltage :
9VDC
Resistance :
28.8ohm
ECCN Code :
EAR99
Electrical Life :
10000 Cycle(s)
Contact/Output Supply Type :
DC
Coil Voltage (DC) :
12V
Sealing :
DUST PROOF
Release Time :
15ms
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Power Consumption :
5W
Max Current Rating :
100A
Mount :
Flanges
Series :
AEJ
Contact Material :
Silver Alloy
Throw Configuration :
SPST
Coil Power :
5000mW
Coil Resistance :
28.8ohm
Published :
Body Length or Diameter :
70mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination Style :
Screw Terminal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operate Time :
30ms
Must Release Voltage :
1VDC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
417mA