AE40-EW-S24-DIN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE40-EW-S24-DIN
Manufacturer
Bel
Description
DC/DC CONVERTER 24V 40W
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Current - Output (Max) :
1.67A
Power (Watts) :
40W
Series :
AE40-EW-DIN (40W)
Voltage - Input (Max) :
1200V
Voltage - Input (Min) :
200V
Efficiency :
84%
Voltage - Output 1 :
24V
Type :
Enclosed
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
DIN Rail
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
11 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-25°C~70°C With Derating
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
5.32Lx2.76W x 1.54 H 135.0mmx70.0mmx39.0mm
Voltage - Isolation :
4kV