AE105E25B61SB
Mfr.Part #
AE105E25B61SB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
Number of Positions :
61
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielded
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Datasheets
AE105E25B61SB
Conesys AE105E25B61SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium B Bayonet Lock
AE105E25B61SB Overview
AE105E25B61SB Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B61SB Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B61SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER